En helt eksklusiv smaksopplevelse med KAFFA og Hacienda La Esmeralda
Salong Geisha! Drikk en av verdens beste kaffer med oss
Dato: Tirsdag 25. november
Tid: 15:30 – 17:30 (Program 16:00 - 17:30)
Sted: Allé23, Bygdøy allé 23, 0262 Oslo
Velkommen til en presentasjon og brygging av verdens mest ettertraktede kaffe, Geisha-kaffe fra Hacienda La Esmeralda (HLE) i Panama som tilbys fra KAFFA i en begrenset periode. Dette er en unik anledning til å delta på en ekte kaffeseremoni!
Program:
Vi serverer to mikro-partier fra samme parsell på samme gård, laget med to forskjellige foredlingsteknikker som gir ulike og unike smaksprofiler!
Før det gir vi et lite innblikk i hvordan vi jobber med å smake og vurdere kaffe. Det blir en “cupping” med analyse av disse to partiene før vi brygger og serverer en kopp kaffe av hver.
Aller først begynner vi med å fortelle om stedet, terroir, HLE-gården og familien i Panama, hvor denne — verdens mest berømte kaffe kommer fra! Rachel Peterson, bonden selv, blir med oss virtuelt for å si noen ord om den fantastiske reisen som kaffearten Geisha og gården deres har opplevd de siste 20 år.
Se egen hilsen fra Rachel her i anledning vårt jubileum.
Om Geisha-kaffen:
I anledning KAFFA sitt 20 årsjubileum har HLE helt unntaksvis valgt ut to små, eksepsjonelle partier kun for oss. HLE har tre gårder i bygda Boquete, vest i Panama. Vi skal servere fra to nano-partier fra gården Canas Verdes, hvor parsellen Gigante ligger på 1900 moh, derfra har vi:
Gigante Lot #7 FC, våtforedlet Geisha.
FC betyr kaldfermentering, så våtforedling og klimakontrollert tørking.
Gigante Lot #9 NC, bærtørket Geisha.
Om brygget:
Kaffen blir brygget av topp ekspertise som har spesialisert seg på å brygge nettopp Geisha. Kaffen håndbrygges med filtermetode for å få fram mest mulig aroma, sødme, eleganse og transparens i koppen.
Om KAFFA:
Gjennom 20 år har vi i KAFFA bygget tette og varige relasjoner med noen av verdens dyktigste kaffeprodusenter. Et av våre aller lengste og dypeste vennskap finner vi i Panama, nettop hos Hacienda La Esmeralda. KAFFA er en av Norges fremste kompetanser på kaffebrenning, ikke minst for denne type spesialkaffe. Disse partiene er brent i god tid i forkant for optimal utlufting og maksimal aroma når kaffen skal nytes.
Om vertskapet:
Robert William Thoresen er grunnlegger av noen av de første kaffebarene i Norge, bl.a JAVA Espressobar & Kaffeforretning på St.Hanshaugen i Oslo. Brenneriet KAFFA ble etablert i 2005 for å sette full fokus på stedegen kaffe, og leverer over hele landet.
Robert er bl.a verdens første verdensmester i baristakunst (2000), men har brukt de siste 20+ årene på å “source”, dvs. finne kaffe fra kaffeland hvor de flinkeste gårdene og de mest ambisiøse produsentene finnes. Det var slik han ble kjent med HLE og familien Peterson, men også et helt samfunn av kaffebønder i den samme bygd.
Ole Kristian Bøen er kaffeentusiast og merittert kaffebrygger! Han startet sin kaffereise som gjest på kaffebarer i Oslo og ble nysgjerrig på hvordan lære å brygge filterkaffe på best mulig måte (aka “håndbrygging”).
I 2020 vant han NM i håndbrygg og deltok senere i VM med en Esmeralda Geisha-kaffe, brent av KAFFA. På den måten ble han kjent med bonden Rachel Peterson. De siste par årene har Ole jobbet for HLE som bryggeekspert på World of Coffee eventer i København og Milano.
Om stedet:
Kaffeseremonien holdes i Bygdøy Alle 23, i flotte Allé23 - en perfekt salong for alle som verdsetter godt håndverk og gode smaker. Lokalene er i etasjen under Moestue Group HQ på Frogner. Christopher Moestue selv er kanskje aller mest kjent for sin kunnskap om og kjærlighet for Burgund og Champagne, men han har også blitt en stor fan av nettopp Geisha fra Panama, både våtforedlet og bærtørket, men hvilken av de to fordelingsmetodene synes en vinsmaker er best? Derom strides de lærde!
Velkommen til en eksklusiv smaking
Vi ønsker å dele denne helt spesielle opplevelsen med deg.
I løpet av eventet vil du få smake kaffen servert på to forskjellige måter. Vi får også et virtuelt besøk fra bonden selv, som vil fortelle om gården og kaffen direkte fra Panama.
En billett for denne kvelden koster 750 kroner.
Kjøper du også settet får du 20% automatisk.
Kaffen er også tilgjengelig for forhåndsbestilling i vår butikk til 12 000 kr/kg. Det er en betydelig pris, men den gjenspeiler kvaliteten og det utrolige prisnivået denne gården nå har oppnådd internasjonalt.

Vi ser frem til å dele en uforglemmelig kaffeopplevelse med deg!

